Międzynarodowy Dzień Przewodnika
Wyprawa w Beskidzie Wyspowym
W dniu 14 lutego uczniowie naszej szkoły (10 osób) pod opieką Joanny Nosek uczestniczyli w jednodniowej wyprawie, która odbyła się w ramach akcji „Przewodnicy PTTK dzieciom”, a do udziału w niej zaprosili nas przewodnicy bocheńskiego oddziału PTTK.
Po raz trzeci obchodziliśmy to święto wraz z bocheńskimi przewodnikami panem Wojciechem Pałką i Łukaszem Szotem. W poprzednich edycjach przemierzaliśmy tereny położone na zachód i na północ od grodu Kraka, tym razem wyruszyliśmy na południe.
 |
 |
Miejscem docelowym naszej wyprawy była góra Śnieżnica, ale zanim dotarliśmy na wysokość 1007 m n.p.m. widzieliśmy i zwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Przejeżdża-liśmy m.in przez:
— Kamionną, wieś należącą do powiatu bocheńskiego, leżącą na terenie Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego. Góra Kamionna 801 m.n.p.m. to najwyższe wzniesienie naszego powiatu. W Kamionnej znajduje się kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbudowany w 1937, a także pomnik upamiętniający rozbicie wojsk szwedzkich podczas potopu. Większą część wsi stanowią lasy będące rezerwatem przyrody w których rośnie i żyje wiele rzadkich i chronionych rośli i zwierząt,
— Wieruszyce, w której mogliśmy zobaczyć ruiny dworu obronnego zwanego „zameczkiem”, pierwszymi właścicielami dworu był ród Wieruszyckich będących panami tych ziem. Otrzymali je oni od króla Władysława Łokietka za zasługi. Z biegiem lat dwór zmieniał właścicieli i niszczał. Od 1981 r. właścicielem dworu jest warszawski architekt Marek Skrzyński,
— Raciechowice, wieś w powiecie myślenickim, w której największą rolę odgrywa sadownictwo (przeważają sady jabłkowe), przez Raciechowice przebiega Małopolski Szlak Owocowy, dwa gospodarstwa, w ramach unijnych projektów założyły winnice. Tak wysokie efekty w sadownictwie wynikają z położenia tej gminy, leży ona bowiem poza zasięgiem silnego zanieczyszczenia gleb i powietrza. Na terenie wsi znajduje się dwór z 2 połowy XVIII w. oraz kościół drewniany pw. św. Jakuba,
— Krzesławice–Podkamień, wieś leżącą w niewielkiej odległości od drogi łączącej Raciechowice ze Szczyrzycem. Tu na pagórku stoi Diabli Kamień — potężny głaz o wymiarach 55m długości, 12 m szerokości i od 17 do 25 m wysokości, który jest pomnikiem przyrody. Przewodnik zapoznał nas z legendą związaną z owym głazem.
 |
 |
Po wschodniej stronie Kamienia znajduje się pustelnia, którą zamie-szkiwał niegdyś pustelnik z klasztoru cystersów. Zajmował się on hodowlą kóz i pszczół, sypiał w otwartej trumnie. Zmarł w 1992 r. Obok pustelni stoi kapliczka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej i szopka dla kóz. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia pod Diablim Kamieniem udaliśmy się do Szczyrzyc, aby zwiedzić i poznać historię Opactwa Cystersów.
Opactwo Cystersów liczy ponad 750 lat, jego fundatorem był wojewoda krakowski Teodor Gryfita. O powstaniu klasztory krąży legenda, która związana jest z legendą o Diablim Kamieniu.
Zespół klasztorny, składa się z Kościóła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa, zabudowań klasztornych, domu Opata i browaru klasztornego. Dom Opata powstał w XVI w. przez jakiś czas pełnił on również rolę spichlerza. Obecnie jest w tu muzeum, a w nim m.in. zbrojownia- największa z sal wystawowych, w której znajduje się kolekcja:
— militariów z różnych epok i różnych zakątków świata, są to zbiory odziedziczone przez klasztor zobaczyć można zbroje, pancerze, muszkiety, buławy, miecze, szable, szpady, kusze, cepy bojowe, broń z dalekiego wschodu,
— skał, minerałów i skamieniałości,
— monet od czasów Władysława Jagiełły do 1918 r..
W kolejnej sali mogliśmy zobaczyć szaty i obuwie liturgiczne, psałterze z XVIII w., ornaty z XVII w., jeden z nich haftowany złotymi nićmi waży 9 kg. Na ścianach klatki schodowej widnieją zdjęcia klasztorów cysterskich w Polsce, ten, zwiedzany przez nas jest jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem w kraju. Po opuszczeniu domu Opata, weszliśmy do budynku kościoła, ale do jego centralnej części dostaliśmy się krużgankami, w których znajdowały się dokumenty, rękopisy przedstawiające historię zakonu cystersów, obrazy ilustrujące m.in. sprowadzenie cystersów do Polski — kopia obrazu Jana Matejki, przekazanie przez Teodora Gryfita aktu fundacyjnego pierwszym cystersom, wizytę Papieża Eugeniusza III w opactwie. Papież ten był pierwszym papieżem cystersem.
 |
 |
Kościół jest zbudowany w stylu barokowym, składa się z ołtarza głównego nad którym widniej cudowny obraz Matki Boskiej Szczyrzyckiej, oraz z dwóch ołtarzów bocznych. Większość rzeczy stanowiących wyposażenie świątyni to przedmioty wykonane w stylu rokokowym i barokowy. Na uwagę zasługuje bogato zdobiony sufit.
Po zakończeniu wizyty w Opactwie pojechaliśmy do Kasiny Wielkiej i tam z nieczynnej już stacji kolejowej (z 1884 r.) wyruszyliśmy na Śnieżnicę. Po godzinie marszu dotarliśmy do Ośrodka Rekolekcyjnego i Schroniska położonego na wysokości 840 m.n.p.m. Tam czekała na nas gorąca herbata i turystyczna biesiada, podczas której piekąc kiełbasę, odpoczywaliśmy.
Po zakończeniu biesiady pojedzeni i wypoczęci zaszliśmy na przełęcz Gruszowiec. Tu czekał na nas autokar. Panowie przewodnicy podsumowali naszą wyprawę, rozdali słodycze, upominki, certyfikaty uczestnictwa i ogłosili konkurs dla dzieci pt. „Przewodnik w oczach dziecka”, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Wspomnieć należy, że akcja ta, to cykl co rocznych wycieczek po terenach Małopolski, na które zapraszają przewodnicy i władze województwa, aby wspólnie obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika, który przypada na dzień 21 lutego. Ideą imprezy jest ukazanie roli i pracy przewodników miejskich, terenowych i górskich oraz kreowanie wizerunku regionu Małopolski, dla uczestników wycieczki jest to kopalnia wiedzy na temat regionu, w którym żyjemy. To wspaniała okazja do zobaczenia wielu pięknych miejsc, poznania ciekawych ludzi — to lekcja geografii, historii, biologii, j.polskiego w pigułce.
Kolejna wyprawa za rok, tym razem będą to tereny położone na wschód od Krakowa, zatem do zobaczenia. (J.N.)
|