1 czerwca
Dzień Dziecka w klasie 3b
Z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów klasy III b postanowili zorganizować swoim „milusińskim” radosny, wesoły dzień. Zdecydowali, że najlepiej dzieci wybawią się w Rabkolandzie, w Centum Rodzinnej Rozrywki, bogatym w różnorodne atrakcje. Jednak ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza. Wciąż pada deszcz, jest mokro i nie wiadomo kiedy się to skończy. Toteż i w tym dniu, tak ważnym dla wszystkich dzieci, nie można być pewnym, że wszystko z jej strony będzie w porządku. Ponieważ rodzice bardzo chcieli sprawić radość swoim dzieciom, nie mogli więc nie przewidzieć trudności pogodowych i wymyślili wyjście awaryjne. Gdy będzie padało jedziemy do Kopalni Soli w Wieliczce. Pod ziemią na pewno żaden deszcz nam nie przeszkodzi.
Dzięki zaradności i zapobiegliwości rodziców, którzy zarezerwowali wcześniej bilety mogliśmy zwiedzać wielickie podziemia.
Kopalnia Soli w Wieliczce posiada status zabytku i jest objęta ochroną prawną. W 1976 r. została wpisana do rejestru zabytków krajowych, a dwa lata później na I Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 IX 1994 r. uznana została za Pomnik Historii. Dla lepszej ochrony najcenniejszych wyrobisk kopalni wydzielono w niej strefę zabytkową, Według stanu z 2004 r. obejmuje ona 218 komór i 190 chodników na poziomach I – V, w tym ponad 20 komór udostępnionych do zwiedzania na poziomach I – III, tworzących trasę turystyczną i 16 w Muzeum Żup Krakowskich na poziomie III.
Wszystkie komory mają swoje nazwy. Jedna z nich nosi imię Mikołaja Kopernika – wielkiego polskiego astronoma. W jej centralnej części stoi wydrążony w soli pomnik wybitnego Polaka. W komorze Janowice umieszczono sześć solnych figur ilustrujących jedną z najstarszych i najpiękniejszych legend wielickiej kopalni. Kinga – węgierska królewna poślubiona polskiemu księciu Bolesławowi Wstydliwemu dostaje w wianie kopalnię w krainie Maramuresz i wrzuca do niej swój zaręczynowy pierścień. Są też inne komory np. Komora Kazimierza Wielkiego, Komora Józefa Piłsudskiego, Komora Wisła, Komora Warszawa i wiele innych. W wielickich podziemiach znajduje się też wiele kaplic np. Kaplica Świętego Jana , zwana też Kaplicą Świętego Krzyża.
Jednak najokazalszą i najbogatszą w swej formie podziemną świątynią jest Kaplica Świętej Kingi. Jej długość to ponad 54 m., szerokość 15 – 18 m., wysokość 10 – 12 m.
Zwiedzaliśmy podziemne korytarze, słuchaliśmy ciekawych opowieści , podziwialiśmy piękne, tajemnicze rzeźby znajdujące się w różnych zakątkach tego urokliwego miejsca. Oczywiście przeżyliśmy także spotkanie ze strażnikiem solnego skarbu, dobrym duchem kopalni czyli popularnym Skarbnikiem.
Po trudach wędrówki odpoczywaliśmy w pięknie wystrojonej i oświetlonej Komorze Warszawa, gdzie oglądaliśmy przedstawienie przygotowane dla najmłodszych.
To nie koniec atrakcji. Gdy tylko wyjechaliśmy na powierzchnię zaraz udaliśmy się do kina na wzruszający film pt. „Jak wytresować smoka?” Po filmie wspaniałe lody i udział w specjalnych konkursach i zabawach przygotowanych dla najmłodszych z okazji ich święta. Wszystko przebiegało zgodnie z planem. Dzieciom udało się wygrać kilka filmów DVD i gier planszowych.
Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom, którzy tak pięknie zorganizowali nam ten deszczowy, a dla nas wspaniały Dzień Dziecka. (Bożena Górna–Setlak)
|