W Beskidzie Makowskim
III Złazisko – Świętujemy Dzień Ziemi
Dzień Ziemi to impreza obchodzona od 40 lat na świecie i od 20 lat w Polsce. W obchodach tego święta przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli dwukrotnie, nie mogło zabraknąć ich i w tym roku. Dzień 22 kwietnia grupa uczniów z klas V i VI wraz z opiekunami, księdzem Dominikiem Niemcem i Joanną Nosek, celebrowała uczestnicząc w Złazisku III – imprezie zorganizowanej przez bocheński oddział PTTK pod patronatem Starostwa Powiatowego w Bochni. Przewodnikiem wyprawy był pan Wojciech Pałka.
Terenem Złaziska był Beskid Makowski zwany również Beskidem Średnim. Trasa naszej wędrówki prowadziła przez Przełęcz Wielkie Drogi, położoną między Wierzbanową i Kasina Wielką, którą dotarliśmy na Lubomir. Szczyt ten znajduje się na wysokości 904 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w Beskidzie, jego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela okolicznych terenów, którym był niegdyś książę Kazimierz Lubomirski.
Atrakcyjność tego miejsca stanowi nie tylko jego piękne położenie, ale również mieszczące się tam Obserwatorium Astrono-miczne, które dzięki uprzejmości Pracowników mogliśmy zwiedzić. W obrębie Beskidu jest to jedyna tego typu placówka. Obserwatorium powstało w 1922 r. i składało się jedynie z pawilonu dla lunet i niewielkiego budynku mieszkalnego. Inicjatorem budowy był prof. Tadeusz Banachiewicz. W 1944 r. zostało całkowicie zniszczone przez hitlerowców. Obecnie mieści się tu nowe obserwatorium, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 6 października 2007 r.
Na Lubomirze znajduje się także kolejny węzeł szlaków. Korzystając z niego dotarliśmy do Schroniska PTTK Kudłacze. Powstało ono dzięki działaczom Oddziału Myślenickiego PTTK. Funkcjonuje ono od 1994 r. i jest jedynym górskim schroniskiem PTTK w całym Beskidzie Średnim.
Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę, tym razem do Przełęczy Suchej, który była również miejscem docelowym naszej wyprawy.
Po dotarciu na miejsce, czekało na nas rozpalone ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać i upiec kiełbasę, a każdy uczestnik Złaziska otrzymał znaczek uczestnictwa. W okresie okupacji hitlerowskiej polana była miejscem zbiórek, mszy polo-wych oraz stacjonowania oddziałów partyzanckich Obwodu Myślenickiego AK. Od 10 do 15 września 1944 r. w paśmie Łysiny i Lubomira trwały walki partyzanckie. Obecnie stoi tu pomnik poświęcony tamtym wydarzeniom.
UPo posiłku przyszedł czas na zabawę. Uczestniczyliśmy w quizie na temat obchodów Dnia Ziemi, zdobyliśmy puchar dla grupy, która pokonując trasę zebrała największą ilość śmieci, wygraliśmy również w konkurencji na najpiękniejsze wykonanie literki stanowiącej element napisu ZŁAZISKO 2010. Impreza zakończyła się wykonaniem grupowego zdjęcia. (Joanna Nosek)
|