Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 >> podręczniki 10/11
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> piszą 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Szopki krakowskie

Grudzień to miesiąc oczekiwa-nia na Święta Bożego Narodzenia. Kilka uczennic wraz ze mną wybrało się na wycieczkę do Krakowa. Jej głównym celem było zwiedzenie po-konkursowej wystawy szopek kra-kowskich, która ma miejsce w Mu-zeum Historycznym.

Szopki krakowskie to barwne, bogato zdobione konstrukcje inspi-rowane architekturą Krakowa, uka-zujące scenę Bożego Narodzenia. Tradycja ich wykonania sięga po-czątków XIX wieku. Tworzeniem dawnych szopek trudnili się rze-mieślnicy i robotnicy budowlani zamieszkujący krakowskie przedmieścia, a ich dzieła były kukiełkowymi teatrzykami służącymi do wystawiania widowisk o narodzeniu Chrystusa. Współczesne szopki powstają specjalnie na konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkurs odbywa się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Wykonane z nietypowych materiałów (tektura, drewno, aluminiowa folia, plastik, modelina i tkaniny) i z prawdziwie zegarmistrzowską precyzją są zjawiskiem unikalnym i nie wystę-pującym nigdzie poza Krakowem.

Będąc w Krakowie trudno nie zobaczyć czegoś więcej. Spacer Szlakiem Królewskim to kolejny punkt naszego programu wycieczki. Plac Matejki, na nim Pomnik Grun-waldzki obok Akademii Sztuk Pięk-nych im. Jana Matejki ... i dalej... Barbakan, Brama Floriańska, Dom Jana Matejki na ul. Floriańskiej, Rynek ... a na nim ... Kościół Wnie-bowstąpienia Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Wojciecha — najstarszy w Krakowie, Pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice, Ratusz obok którego stoi rzeźba Igora Mitoraja — dar rzeźbiarza dla Krakowa. Idąc dalej ul. Grodzka, Kościół Franciszkanów, Kościół Dominikanów, Kościół św. Piotra i Pawła z późnobarokowymi figurami dwunastu Apostołów, Kościół św. Andrzeja jeden z niewielu tak wspaniale zachowanych zabytków romańskich i najstarsza ulica w Krakowie, Kanonicza na wylocie której znajduje się Wawel.

Kolejnym naszym punktem zwiedzania była wystawa „Legendy Wawelskie — ilustracja dla dzieci” znajdująca się w Centrum Wystawowo–Konferencyjnym na Wawelu.

Wystawa jest prezentacją prac wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie plastycznym ogłoszonym przez Zamek Królewski na Wawelu dla artystów i studentów wyższych szkół plastycznych. Jako zadanie dla nich postawiono zilustrowanie czterech legend, których bohaterami są: smok wawelski, Stańczyk, najsłynniejszy polski błazen, drewniana głowa ze stropu sali Poselskiej oraz eksperymenty alchemiczne króla Zygmunta III. Pierwsze miejsce uzyskały prace Piotra Sochy, który otrzymał wysoką nagrodę.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Rynku, aby obejrzeć ozdoby świąteczne wystawione na kiermaszu. Każdy miał możliwość zakupienia prezentów choinkowych dla swoich najbliższych.

Nasza wycieczka do Krakowa to dobra lekcja historii, tradycji i sztuki.  
(ak–p)

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |