Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 >> podręczniki 10/11
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> piszą 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Origami — umiejętne składanie kartek

Zarówno dzisiaj, jak i w minio-nych epokach, umiejętne składanie kartki papieru tak, by powstał z niej niewielki przedmiot, należało do najciekawszych zajęć wypełniają-cych wolny czas dzieci, a także dorosłych.

Technikę tę bardzo dobrze opa-nowała jedna z uczennic Gimnazjum w Targowisku EWELINA ŚWIĘTEK.

Dzięki jej uprzejmości mogliśmy zapoznać się z jej umiejętnościami oraz spróbować zrobić coś sami. A to coś, to piękne różyczki, ko-szyczki i inne drobiazgi. Jak wiadomo najlepiej jest zacząć od najprostszych rzeczy. Praca ta nie wymaga wiele — wystarczą nasze palce, trochę kwadratowych, kolorowych kartek, no i potrzebna jest osoba, która by nam pokazała jak po kolei składać papier, aby w końcu uzyskać niezwykły efekt. Ewelina przyniosła ze sobą gotowe elementy, które od razu się nam spodobały. Na początek trzeba było wybrać jedną rzecz, którą każdy z nas chciałby wykonać. Wszyscy wybrali czerwoną różyczkę. Okazało się, że nie jest ona łatwa do zrobienia, ale z pomocą Eweliny wszystkim nam się ją udało wykonać.

Zrobienie koszyczka wymaga dużo czasu i sporo kartek papieru. Składa się on z powtarzanych elementów, które wkłada sie jedne w drugie. Elementy wiemy już jak zrobić, a koszyczek każdy z nas zrobi sobie w domu.

Składanie papieru rozwija nie tylko zręczność palców, ale po-przez zabawę uczy poszukiwania rozwiązań. Udana forma jest na-grodą za wytrwałość w dążeniu do celu, dokładność i kreatywność.

Dzięki tej wizycie nabyliśmy no-we umiejętności, dowiedzieliśmy się, że sztuka składania papieru (origami) pochodzi z Chin, choć uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską i poznaliśmy nową, sympatyczną koleżankę wykonującą różne cudeńka.  
(ak–p)

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |