Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Jacek i Agatka

Przewodnicząca Klubu — Joanna Sroga zabrała Nas dziś w świat najstarszej polskiej dobranocki — „Jacek i Agatka”. Tytułowe postaci to dwie dłonie w rękawiczkach z zało-żonymi na palcach wskazujących piłeczkami pingpongowymi imitującymi główki.

Dobranocka biła rekordy popularności i była wielokrotnie powtarzana na antenie TVP. Szybko pojawiły się płyty z bajkami i popularne wtedy pocztówki dźwiękowe. Można było kupić np. mydło „Jacek i Agatka”, a wielu małych fanów tej dobranocki chodziło do przedszkoli, które nazywano często imieniem tych bajkowych postaci. Popularność bajki znalazła swój wyraz w ogromnej ilości chłopców o imieniu Jacek oraz dziewczynek o imieniu Agatka urodzonych w latach 60–tych.

Pani Joasia opowiedziała Nam, że autorka książeczek, która wymyślała historyjki z Jac-kiem i Agatką — Wanda Chotomska pewnego razu odwiedziła chore dzieci w szpitalu i gdy rozmawiała z Nimi o śmiesznych przygodach bohaterów tej Dobranocki, jeden z chłopców powiedział, że on chętnie dał Jacusiowi medal lub order i tak zrodził się pomysł, by stworzyć dziecięce odznaczenie przyznawane dorosłym, którzy okazują najmłodszym serce i dają Im radość.

Po kilku dniach w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci i tylko tym dorosłym, których uznałyby za swych najlepszych przyjaciół. Jeśli więc podoba im się ta propozycja, niech wezmą udział w konkursie na projekt Orderu Uśmiechu, a swoje listy wyślą do redakcji „Kuriera Polskiego”.

Listów z pomysłami i projektami było mnóstwo, ostatecznie wybrano ten przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, które do dziś widnieje na Orderze Uśmiechu. Odznaczenie jest przyznawane już 45 lat, a wśród laureatów znaleźli się m.in. Jan Paweł II, piosenkarka — Majka Jeżowska, zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, autorka Pipi Langstrum — Astrid Lindgren, czy autorka &bdquo'Harry’ego Pottera” — Joanne Rowling. A my zainspirowani tą historią postanowiliśmy wymyślić własne odznaczenie dla Dorosłych, którzy są przyjaciółmi naszego Klubu i przyczyniają się do Jego rozwoju.

Pani Joasia poprosiła każdego z nas o „zaprojektowanie” takiego odznaczenia, przyję-liśmy tą propozycję z radością i przystępujemy do projektowania, a nasze Panie pomogą nam wybrać najciekawsze. (js)

10 maja 2014 r.

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |