Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul. Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 >> podręczniki 9/10
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> piszą 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Na „drodze królewskiej”

W niedzielę 13 grudnia 2009 roku goście udali się do Krakowa, aby zapoznać się ze słynnym w Europie miastem, poznać jego wspaniałą historię i zabytki. Zwiedzanie rozpoczęli spod pomnika Grunwaldzkiego znajdującego się na placu Jana Matejki. Tu też oczekiwała na przybyłych przewodniczka, której zadaniem było oprowadzenie wycieczki po zabytkach znajdujących się na trasie turystycznej zwanej „Drogą Królewską”

Plan zwiedzania obejmował zabytki usytuowane na trasie, którą niegdyś podążali królowie polscy powracający do zamku na Wawelu po dłuższych nieobecnościach. Po zapoznaniu się z historią pomnika przyszedł czas na znajdujące się wokół centrum Krakowa mury obronne, których początek sięga XIII wieku z ważnymi pod względem zabytkowym budowlami, jak Barbakan czy Brama Floriańska. Krótki spacer alejką na Plantach i przed zwiedzającymi ukazał się wspaniały gmach wzorowany na operze paryskiej teatru im. Juliusza Słowackiego. Szlak dalej prowadził ponownie pod Bramę Floriańską i ulicą Floriańską doprowadził do centrum Krakowa. Po drodze goście zatrzymali się przy domu Jana Matejki, obecnie muzeum. Na rynku uczestnicy wycieczki zobaczyli kościół Mariacki, Sukiennice z maszkaronami na attyce, pomnik poety Adama Mickiewicza, Wieżę Ratuszową, romański kościółek św. Wojciecha, wysłuchali hejnału z wieży kościoła Mariackiego, nakarmili gołębie. Dalej pomaszerowali do gotyckiego Collegium Maius, najstarszej części uniwersytetu – obecnie muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła ulicami Grodzką i Kanoniczą. Uczestnicy przystanęli przy kościele św. Piotra i Pawła, weszli na dziedziniec pałacu biskupów krakowskich, i udali się na Wzgórze Wawelskie. Ale zanim weszli na dziedziniec zamku postanowili odwiedzić Smoka Wawelskiego, (rzeźbę Bronisława Chromego) od czasu do czasu ziejącego ogniem i wykonać pamiątkowe, wspólne zdjęcie. Następnie podążyli na dziedziniec zamku wawelskiego i do katedry wawelskiej, gdzie zobaczyli jej wnętrze, dzwon Zygmunta, groby królewskie. O wszystkich tych wspaniałych zabytkach mijanych na trasie wędrówki barwnie opisywała nasza przewodniczka, dzięki której wiele dowiedzieliśmy się o Krakowie, mieście wpisanym (jako jeden z najznakomitszych zespołów urbanistycznych) na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

Wycieczka dobiegła do końca, ale zanim to nastąpiło uczestnicy zjedli posiłek w McDonaldzie przy ul. Siennej i udali się spacerkiem na plac Jana Matejki, gdzie oczekiwał na nich autokar. W czasie jazdy długo goście prowadzili dyskusję, dzielili się wrażeniami na temat tego co zobaczyli w Krakowie.

Wieczorem goście po krótkim odpoczynku przybyli do kościoła parafialnego św. Pawła Apostoła w Bochni i dali koncert, na który złożyły się kolędy i pieśni ukraińskie. Koncert został przyjęty gromkimi brawami. Na zakończenie ks. proboszcz, Burmistrz Miasta Bochni i Mer Miasta Borszczowa podziękowali za gorące przyjęcie i wspaniały koncert. (e)

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |