Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul. Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 >> podręczniki 9/10
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> piszą 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

W uzdrowisku Kopalnia Soli

11 grudnia 2009 roku wieczorem goście z Ukrainy udali się do Kopalni Soli w Bochni, uważanej za jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Europie, w którym w latach 80–tych ub. wieku stopniowo zaprzestawano produkcji i przekształcano w muzeum oraz uzdrowisko, jedyny w swoim rodzaju nowoczesny kompleks hotelowo–rekreacyjno–leczniczy.

Najstarsza w Polsce kopalnia soli przypominająca podziemne miasto, pełna tajemniczych i niepowtarzalnych miejsc stała się dla gości wielką atrakcyjną przygodą. Trasa dla gości i towarzyszących im naszych uczniów rozpoczęła się od zjazdu XIII wiecznym szybem Sutoris położonym w centrum miasta na poziom, w którym po ułożonych torach porusza się podziemna kolejka. Tu uczestnicy wsiedli do wagoników i pojechali do perły kopalni, kaplicy św. Kingi z ołtarzem papieskim, przy którym kanonizowana była Kinga. Po opuszczeniu kaplicy po drodze uczestnicy napotykali kieraty konne, weszli do stajni Musiur, przechodzili przez inne komory, w których można było zobaczyć jak dawniej pracowali górnicy i wiele innych atrakcji.

Po trzygodzinnej wędrówce uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania ze zjeżdżalni. W końcu znaleźli się w największej z komór – komorze Ważyn, wymarzonym miejscu aktywnego spędzania wolnego czasu, w mikroklimacie leczącym schorzenia górnych dróg oddechowych. W komorze tej znajduje się też podziemny hotel, który stał się bazą noclegową dla gości.

Pozostały czas do ciszy nocnej uczestnicy w nietypowych warunkach podziemnej komory wykorzystali na gry i zabawy sportowe i integracyjne. Nad ranem goście pełni niezapomnianych wrażeń wyjechali na „powierzchnię” i udali się do naszej szkoły na śniadanie. (e)

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |