Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> piszą 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

„Śladami I Wojny Światowej po Krakowie”

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze i Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Małopolskiego wspól-nie z Urzędem Marszałkowskim zorganizowały 14 lutego 2014 roku ko-lejną akcję „Przewodnicy PTTK Dzieciom” pod tytułem „Śladami I Wojny Światowej po Krakowie i Małopolsce”.

Jest to impreza dla dzieci w ramach Małopolskich Obchodów Między-narodowego Dnia Przewodników Turystycznych. W tej tradycyjnej im-prezie organizowanej od 2007 roku nie mogło zabraknąć naszych uczniów, którzy corocznie biorą czynny udział i aktywnie włączają się w realizację programu.

14 lutego b.r. grupa 17 uczennic i uczniów oraz 2 opiekunów wspól-nie z uczniami szkół z powiatu bocheńskiego (z Pogwizdowa, Siedlca) udali się do Krakowa, gdzie w okolicach hotelu Cracovia oczekiwali na ich przybycie krakowscy przewodnicy. Po dalszej pięciominutowej jeź-dzie ulicami Krakowa, przy ulicy Chełmskiej opuścili autokar i szlakiem czerwonym weszli na teren Lasu Wolskiego. Po godzinnym marszu leśnymi ścieżkami uczestnicy dotarli do podstawy największego i naj-wyższego punktu na terenie Krakowa, Kopca Piłsudskiego, noszącego też nazwę Kopca Niepodległości. Jest on symbolem czynu zbrojnego polskiego żołnierza. W nim zostały złożone ziemie z pól bitewnych I i II Wojny Światowej. Tu od przewodników dowiedzieli się o historii budowy kopca, zobaczyli z platformy na szczycie Kopca panoramę okolic, Sikornik z Kopcem im. Tadeusza Kościuszki i centrum Krakowa. Niestety mgła uniemożliwiła podziwianie Gorców, Tatr czy masywu Babiej Góry. Następnie wykonali wspólne, pamiątkowe zdjęcie i udali się w dalszą drogę. Szlak prowadził ich w kierunku Ogrodu Zoologicznego, skąd po zmianie koloru ścieżki na czarny udali się dolinami, zwanymi dołami na wzgórze Sikornik, noszącym także nazwę Wzgórza Bł. Bronisławy, na którym znajdują się jeden z najsłynniejszych kopców, Kopiec Kościuszki oraz otaczające go obiekty Twierdzy Kraków.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Kopiec usypało społeczeństwo polskie w latach 1820–23 ku czci Tadeusza Kościuszki — generała wojsk polskich i amerykańskich, boha-tera dwóch kontynentów, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojny polsko–rosyjskiej. W połowie XIX wieku Austria-cy obudowali Kopiec cytadelowym fortem do tzw. „uporczywej obrony”, który otrzymał nazwę Fort nr 2 „Kościuszko”, a sam Kopiec otoczono ceglanym murem — tamburem. Kopiec ten dla Polaków rozproszonych pod trzema zaborami był i jest symbolem wolności i niepodległości. Jest to też szczególny obiekt — symbol — Pomnik Pamięci Narodowej, a za-razem najlepszy punkt widokowy na Kraków i okolice.

Tuż przed godziną 13–stą uczestnicy weszli na teren Kopca. Idąc na szczyt Kopca zapoznali się z tablicami umieszczonymi na stoku wznie-sienia, zobaczyli z góry okalający fort, a po dotarciu na wierzchołek, zwieńczony ponad półtonowym granitowym głazem z wymownym napi-sem „Kościuszce” ich oczom ukazał się widok na cały Kraków. Po zejściu z Kopca uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie 4 ekspozycji działających obecnie przy Kopcu Kościuszki. Pierwszą z nich była „Twierdza a miasto Kraków 1846–1918”. Na wystawie jedna z makiet obrazuje bitwę o Kra-ków z grudnia 1914 roku. Zwiedzających witają figury woskowe dwóch architektów–projektantów Twierdzy Kraków. Druga ekspozycja to Wys-tawa Figur Woskowych „Polaków Drogi Do Wolności”. Wśród nich można zobaczyć m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego, czy też patrona naszej szkoły Jana Matejkę. W trzeciej ekspozycji zwiedzający dowiedzieli się o Tadeuszu Kościuszce i jego walce o wolność i niepodległość.

Po zapoznaniu się z wystawami na uczestników czekał gorący posiłek, na który złożyła się bardzo smaczna grochówka, drożdżówki, ciastka i gorąca herbata.

Po chwili wytchnienia uczestnicy mieli możliwość budowy kopca na urządzeniach przygotowanych przez krakowskich inżynierów, zobaczyć jak pracują mosty pod ciężarem i wiele innych technicznych nowinek związanych z budową różnych obiektów. Zobaczyli także czasową wys-tawę prac plastycznych laureatów konkursów „Przewodnik w oczach dziecka”, pokłosia wycieczek — imprez „Przewodnicy PTTK Dzieciom” z lat minionych.

Około godziny 16–tej nastąpiło zakończenie imprezy, uczestnicy otrzymali upominki i certyfikaty uczestnictwa i pokrótce wsiedli do czekającego w pobliżu autokaru i udali się w drogę do Bochni.


Święto Polskiej Edukacji
Uroczystość ślubowania
Rok szkolny rozpoczęty  
Już za parę chwil...          
Familijna impreza           
Obchody Dnia Patrona   
Dzień otwarty w „Piątce” 
Zbawienie przez krzyż      
Wierszyki łamiące języki 
Miłośnicy sceny                
W teatrze Groteska          
Gore gwiazda Jezusowi 
Sympatyczna klasa 1a    
„Mierz wysoko” 2016       
Dzień Tolerancji               
Święto Edukacji               
Ślubowali pierwszacy     
W nowy rok szkolny         
Pora na wakacje!            
Historyczne dni                
Piątka świętuje                
XV Powiatowy Konkurs   
Zamieszanie w kurniku 
Kolorowo i sportowo      
Mali Wolontariusze        
Najmłodsi w szkole        
Wycieczka do TVN          
Karnawałowa zabawa    
„5” piecze ciasteczka      
Jola lojalna, Jola...          
Kolędowanie w 3b         
Wspólne świętowanie   
Mikołajkowe zawody       
W Sądzie Rejonowym    
Nauczyciel kapitanem    
W krainie czarów...           
Wakacje już za nami.      
Czas na Wakacje            
Malarz historii Polski      
Rodzinny piknik w „5”      
XIV Powiatowy Konkurs  
Mały Mistrz w „Piątce”    
Karnawałowa zabawa...
Jak karnawał, to ...          
Narodzenie Pańskie      
Mikołajowe szachy          
Lekcja o niepodległości 
Odświętnie w edukacji   
Oto nadeszła chwila      
Piątka czyta Trylogię...    
Do szkoły już czas...      
Święto patrona szkoły     
Wyróżniona Orderem     
Konstytucja 3–go Maja   
Złota „dziewiątka”           
Już  Wielkanoc                
Na szlaku cmentarzy       
„Poezja smaku”               
W klubie Bolka i Lolka    
Śladami I Wojny              
Karnawałowe nastroje    

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |